آخرین اخبار
اخبار > داشتن افق و چشم انداز؛ ضرورتي اجتناب ناپذير جهت حركت و پيشرفت سازمان ها


چاپ
ارسال به دوست شماره خبر:٩٩٦٦

تاریخ:1397/05/29


يادداشت مشاور عالي استاندار هرمزگان؛
داشتن افق و چشم انداز؛ ضرورتي اجتناب ناپذير جهت حركت و پيشرفت سازمان ها

مشاور عالي و رئيس گروه مشاوران استاندار هرمزگان در يادداشتي بر ضرورت داشتن افق و چشم انداز براي حركت و پيشرفت سازمان ها تاكيد كرد.

 

 

 

 


محمدباقر كشفي مشاور عالي استاندار هرمزگان در اين يادداشت آورده است:

داشتن افق و تعيين چشم انداز، از ضرورت هاي اجتناب ناپذير جهت عملكرد موفق سازمان ها و دستگاه هاست. مدير براي اينكه بتواند نقش خود را به معناي واقعي ايفا كند بايد با تعيين چشم انداز، آينده كاري مجموعه تحت مديريت خود را ترسيم كند.

انسان هايي كه براي زندگي خود چشم انداز و قله هايي به جهت مادي و معنوي تعريف مي كنند، انسان هاي هدفمند در زندگي خواهند بود. اين موضوع در عرصه مديريت نيز صادق است و مديران فاقد چشم انداز، با روزمرگي امور سازمان خود را به پيش مي برند و معلوم نيست كه مجموعه آنها قرار است به چه نقطه اي برسد.

براي تعيين چشم انداز، ابتدا بايد با احصاي وضع موجود مشخص كنيم كه داراي چه ظرفيت ها، امكانات و فرصت هايي هستيم و از سوي ديگر نيز بايد معلوم كنيم كه با چه تهديدات، چالش ها و ضعف هايي روبرو هستيم. با لحاظ كردن اين واقعيت ها خواهيم توانست براي رسيدن به نقطه مطلوب هدف گذاري و برنامه ريزي كنيم.

براي موفقيت در كار، اولويت گذاري با عنايت به محدوديت هاي مختلف و همچنين تعيين نقشه راه كه معلوم كند از كدام مسير مي خواهيم به نقطه مطلوب برسيم، لازم و ضروري است.

لازمه تحقق اهداف تعيين شده در چشم اندازهاي سازمان ها اين است كه عزم و اراده جدي در اين خصوص ايجاد شود و مدير از امكانات و منابع در اختيار خود به شكل مطلوب و مناسب جهت دستيابي به افق ترسيم شده بهره ببرد و در اين راه نياز است كه بر نحوه انجام كار نيز كنترل و نظارت صورت گرفته و كارها اثرسنجي شوند.

حركت بر مبناي برنامه جهت دستيابي به افق و چشم انداز در سازمان موجب ساماندهي امورات جاري و جلوگيري از اتلاف منابع، امكانات و زمان خواهد شد. در غير اين صورت سازمان ها با برنامه روزي مواجه شده و سرگردان خواهند بود.

بدون داشتن چشم انداز، اقدامات و عملكرد دستگاه ها قابل ارزيابي و رصد علمي نيست و حركتي به سمت پيشرفت اتفاق نمي افتد و در نهايت بي انگيزگي در ميان نيروهاي سازمان و نارضايتي جامعه مخاطب را به همراه خواهد داشت.

گام برداشتن براساس افق و چشم انداز، موجب نشاط، پويايي و حركت جهت دار در دستگاه هاي اجرايي مي شود و كارها در چارچوب مشخص و براي رسيدن به اهداف تعيين شده، انجام مي شود.

شماره خبر : ٩٩٦٦
.انتهای پیام


خروج
شماره تماس : 33613221 076
نمــابر : 33610463 076
شماره پیامک : 50002761
آدرس استانداری : رسالت جنوبی - جنب پارک دولت

استان هرمزگان، جنوبی ترین استان ایران، در ساحل خلیج فارس و دریای عمان با جمعيت 1 ميليون 578 هزار و 183 نفر و مساحتی حدود 68 هزار و 476 کیلومتر مربع قرار دارد. این استان از شمال و شمال شرقی با استان کرمان، از شمال غربی و غرب با استان های فارس و بوشهر و از شرق با استان سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان به صورت نواری به طول تقریبی 900 کیلومتر در بر گرفته است. مرکز استان هرمزگان، بندر عباس است و 13 شهرستان، 38 شهر، 38 بخش و 1277 روستا دارد.