آخرین اخبار
اخبار > نبود الگوي كشت مشخص معيشت كشاورزان استان هاي جنوبي را در معرض خطر قرار داده است/تفاهم بخش كشاورزي استان هاي جنوبي ضروري است


چاپ
ارسال به دوست شماره خبر:٩٤٧٩

تاریخ:1397/04/20


مديركل هماهنگي امور اقتصادي استانداري هرمزگان:
نبود الگوي كشت مشخص معيشت كشاورزان استان هاي جنوبي را در معرض خطر قرار داده است/تفاهم بخش كشاورزي استان هاي جنوبي ضروري است

مديركل هماهنگي امور اقتصادي استانداري هرمزگان گفت: نبود الگوي كشت مشخص در استان هاي جنوبي كشور معيشت كشاورزان و منابع آبي اين مناطق را در معرض خطر قرار داده است.

 

 

 

 


به گزارش روابط عمومي استانداري هرمزگان، مسعود پاكزاد در گردهمايي مديران و فعالان  بخش كشاورزي استان هاي جنوبي كشور به ميزباني هرمزگان با قدرداني از حمايت هاي دكتر همتی استاندار هرمزگان و معاونت هماهنگي امور اقتصادي استانداري در برگزاري اين گردهمايي، عنوان كرد: اين نشست با حضور مديران ارشد بخش كشاورزي، آب منطقه اي، دفتر امور اقتصادي، تشكل هاي صنفي استان هاي هرمزگان، بوشهر، خوزستان، سيستان و بلوچستان ، كرمان و فارس با هدف هم انديشي ، همفكري ، ايجاد يك وحدت رويه براي اصلاح الگوي كشت، بهره وري منابع آبي، تنظم بازار محصولات كشاورزي، توسعه صادرات و پرهيز از فعاليت هاي موازي در بخش كشاورزي اين استان ها  و تامين منافع اقتصادي كشاورزان استان هاي جنوبي كشور تشكيل شده است.

وي تصريح كرد: ايجاد هماهنگي و همگرايي نزديك بين فعالان بخش كشاورزي استان هاي جنوبي كشور براي تعيين يك برنامه و راهبرد مشخص جهت پيگيري مطالبات كشاورزان اين استان ها در مركز كشور بيش از پيش ضروري به نظر مي رسد.

مديركل هماهنگي اموراقتصادي استانداري هرمزگان خاطرنشان كرد: نبود هماهنگي  و همگرايي مناسب بين استان هاي جنوبي كشور در كشت و توليد محصولات كشاورزي باعث ايجاد مشكلات بسياري براي كشاورزان  در اين مناطق در فصل برداشت  محصولات مي شود كه به طور مكرر در طي اين سال ها شاهد آن بوده ايم.

پاكزاد اظهار داشت: در موارد متعدد مشاهده شده است به دليل نبود عدم هماهنگي مديران و فعالان بخش كشاورزي استان هاي جنوبي كشور در فصل كشت محصولات صيفي و سبزي همگي به سمت كشت هاي مشابه و يكنواخت حركت كرده اند كه باعث اشباع بازار و متضرر شدن فعالان اين بخش شده است.

وي خاطرنشان كرد: نبود يك هماهنگي و وحدت رويه در كشت محصولات كشاورزي و همچنين نبود الگوي كشت مشخص در استان هاي هرمزگان، بوشهر ، سيستان و بلوچستان، خوزستان ، كرمان و فارس  معيشت كشاورزان اين استان ها را به طور جدي در معرض خطر قرار داده است.

مديركل هماهنگي اموراقتصادي استانداري هرمزگان با اشاره به وضعيت وخيم منابع آبي در استان هاي جنوبي كشور، افزود: منابع فعلي آب در استان هاي جنوبي براي اين مناطق حياتي است و با توجه به وقوع بحران كمبود منابع آبي برنامه ريزي براي مديريت اين منابع و افزايش بهره وري اين بخش در اين استان ها نيازمند تدبير و هم انديشي  و هماهنگي نزديك بين مديران و فعالان بخش كشاورزي اين استان ها مي باشد.

پاكزاد بيان داشت: استانداري هرمزگان به دنبال ايجاد دبيرخانه دائمي برگزاري نشست هاي هم انديشي مديران و فعالان بخش كشاورزي استان هاي جنوبي كشور با هدف مديريت و برنامه ريزي براي توسعه الگوهاي كشت مشخص ، حفاظت از منابع آبي، جلوگيري از موازي كاري و توسعه هر چه بهتر بخش كشاورزي اين استان ها مي باشد.

وي افزود: برگزاري نشست هاي هم انديشي مديران و فعالان بخش كشاورزي استان هاي جنوبي كشور به صورت مرتب  قبل از فصول كشت ضروري است تا از تبعات كشت هاي بي رويه و يكنواخت  و هدر رفت منابع آبي در اين  مناطق جلوگيري و به حداقل برسد.

مديركل هماهنگي اموراقتصادي استانداري هرمزگان تصريح كرد: براي پيشبرد امور كشاورزي استان هاي جنوبي كشور اعضا پيشنهادات خود را به دبيرخانه مركزي همايش ارسال نمايند تا در قالب يك تفاهم نامه مشترك با حضور استانداران استان هاي جنوبي كشور و وزيران كشور و جهاد كشاورزي در مركز كشور به عنوان سند توسعه بخش كشاورزي اين استان ها امضاء برسد و اين تفاهم نامه برنامه هدف بخش كشاورزي اين استان ها باشد.

شماره خبر : ٩٤٧٩
.انتهای پیام


خروج
شماره تماس : 33613221 076
نمــابر : 33610463 076
شماره پیامک : 50002761
آدرس استانداری : رسالت جنوبی - جنب پارک دولت

استان هرمزگان، جنوبی ترین استان ایران، در ساحل خلیج فارس و دریای عمان با جمعيت 1 ميليون 578 هزار و 183 نفر و مساحتی حدود 68 هزار و 476 کیلومتر مربع قرار دارد. این استان از شمال و شمال شرقی با استان کرمان، از شمال غربی و غرب با استان های فارس و بوشهر و از شرق با استان سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان به صورت نواری به طول تقریبی 900 کیلومتر در بر گرفته است. مرکز استان هرمزگان، بندر عباس است و 13 شهرستان، 38 شهر، 38 بخش و 1277 روستا دارد.