شنبه ٠٤ خرداد ١٣٩٨
آخرین اخبار
اخبار > اختیارات بیشتری براي مبارزه با قاچاق کالا به استان ها واگذار شود/بخشي از واردات کالاهای مورد نياز به مرزنشینان محول شود


چاپ
ارسال به دوست شماره خبر:٨٩٨٤

تاریخ:1397/03/03


دکتر همتی در نشست کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و هیئت تحقیق و تفحص مجلس:
اختیارات بیشتری براي مبارزه با قاچاق کالا به استان ها واگذار شود/بخشي از واردات کالاهای مورد نياز به مرزنشینان محول شود

استاندار هرمزگان گفت: در بخش مبارزه با قاچاق کالا، مجلس شورای اسلامی برای تسريع در اين امر و بهبود روند مبارزه، اختیارات بیشتری را به استان ها محول کند.

 

 

 

 


به گزارش روابط عمومی استانداری هرمزگان، دکتر فریدون همتی در نشست مشترک کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان هرمزگان، هیئت تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی و دبيران کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان های خوزستان، بوشهر، کرمان، سیستان و بلوچستان، فارس و خراسان جنوبی، عنوان كرد: باید به موازات اقدامات برای مبارزه با قاچاق کالا، تولید کنندگان داخلی را به افزایش کیفیت و کاهش قیمت تشویق کنیم تا مصرف کننده داخلی براي خرید کالای داخلی رغبت داشته باشد.

وی ادامه داد: برای مبارزه با قاچاق باید به دنبال مشارکت مردم در این زمینه باشیم و زمانی که مردم وارد صحنه شوند، مسئله قاچاق نیز مانند دیگر مشکلاتی که با حضور مردم رفع شده، مرتفع خواهد شد.

استاندار هرمزگان اجرای مبادلات مرزنشینی در نیمه دوم سال گذشته را عامل کاهش نرخ بیکاری در هرمزگان دانست و بيان داشت: با اجرای طرح تقویت مبادلات مرزنشینی در سال گذشته هرمزگان توانست شاهد کاهش نرخ بیکاری باشد.

همتی اضافه کرد: تقویت مبادلات مرزنشینی علاوه بر ایجاد اشتغال می تواند موجب مشارکت مردم ساکن نوار مرزی در مبارزه با قاچاق و تقویت امنیت مرزها شود.

وی با بیان اینکه مبارزه با قاچاق کالا در هرمنطقه و استان کشور نیاز به نسخه خاص آن منطقه دارد، اظهار داشت: نباید برای تمام کشور یک نسخه واحد برای مبارزه با قاچاق در نظر گرفت زیرا هر استان با توجه به موقعيت و ظرفیت های موجود در آن نیاز به نسخه مخصوص خود را دارد.

استاندار هرمزگان با بيان اينكه قاچاق کالا از استان هرمزگان دو سویه است، افزود: در این استان علاوه بر واردات غیر رسمی، صادرات غیر رسمی مانند قاچاق سوخت نیز صورت می گیرد که باید برای مقابله با آن تدابیری از قبیل راه اندازی بانکرینگ در خلیج فارس انجام گيرد که می توانيم با راه اندازی آن علاوه بر ایجاد چرخش مالی بالغ بر 10 تا 12 میلیارد دلاری و ایجاد اشتغال، شاهد کاهش قاچاق سوخت در استان و منطقه باشیم.

همتی از اعضای هیئت تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی حاضر در جلسه خواست در گزارشات خود به منظور تصویب قوانین جدید مبارزه با قاچاق کالا دو مورد را مد نظر داشته باشند و گفت: باید نیازهای کالاهای وارداتی در کشور بین نوار مرزی تقسیم شود و بخشی از این نیاز را تجار و شرکت های وارد کننده بر عهده بگیرند و بخشی از آن به مرزنشینان محول شود.

وی خاطرنشان كرد: مورد دیگر که درخواست دارم این است که در بخش مبارزه با قاچاق کالا، مجلس شورای اسلامی برای تسريع در اين امر و بهبود روند مبارزه، اختیارات بیشتری را به استان ها محول کند و در این صورت می توان بسیاری از تصمیمات را در استان اتخاذ كرد و تعیین تکلیف امور تسهیل می شود.

رئیس هیات تحقیق و تفحص مجلس از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز نيز در این نشست گفت: اعضای هیات تحقیق و تفحص مجلس از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ادامه رسیدگی های این هیات به موضوع مبارزه با قاچاق کالا بازدید میدانی از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی استان هرمزگان داشتند و از گمرک، اسکله ها و انبارهای اموال تملیکی بندر شهید رجایی، پاسگاه شهید میرزایی (گلوگاه) که در محور بندرعباس- سیرجان قراردارد، بازدید کردند.

احمد انارکی محمدی افزود: در مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید آسیب شناسی دقیقی در حوزه های قانونی، اجرایی، انتظامی و قضایی صورت بگیرد و تلاش شود با به کارگیری سیستم های نرم افزاری از قاچاق جلوگیری شود.

نماینده مردم انار و رفسنجان در مجلس افزود: مبارزه با قاچاق کالا باید به صورت هماهنگ و لحاظ تمامی جوانب صورت بگیرد، از طرفی اقدامات تکمیلی نیز باید به نحوی باشد که انگیزه اقتصادی قاچاق مهار شود.

انارکی محمدی افزود: برای مقابله با قاچاق خرد مانند کالاهای ته لنجی و کولبری باید به بحث اشتغال مرزنشینان توجه شود، چرا که در صورت ایجاد اشتغال پایدار در استان های مرزی، تمایل به قاچاق خرد، کاهش می یابد.

وی ادامه داد: در گزارش هیات تحقیق و تفحص مجلس تلاش می شود تا راهکارهای پیشنهادی برای رفع مشکلات در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز پیشنهاد شود. در هر صورت باید با قاچاق کلان و سازمان یافته که با کانتینر اقدام به واردات کالای قاچاق می کنند، برخورد جدی و موثر انجام شود و انجام این مهم به صورت سیستمی باشد و اقدامات پیشگیرانه مدنظر باشد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: تلاش خواهد شد تا در بحث مبارزه با قاچاق کالا و ارز تحول جدی صورت بگیرد، البته انجام این مهم نیاز به همکاری و هماهنگی تمامی دستگاه ها دارد.

شماره خبر : ٨٩٨٤
.انتهای پیام


خروج
کانال ارتباطی

شماره تماس : 33613221 076
نمــابر : 33610463 076
شماره پیامک : 50002761
آدرس استانداری : رسالت جنوبی - جنب پارک دولت

استان هرمزگان

استان هرمزگان، جنوبی ترین استان ایران، در ساحل خلیج فارس و دریای عمان با جمعيت 1 ميليون 578 هزار و 183 نفر و مساحتی حدود 68 هزار و 476 کیلومتر مربع قرار دارد. این استان از شمال و شمال شرقی با استان کرمان، از شمال غربی و غرب با استان های فارس و بوشهر و از شرق با استان سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان به صورت نواری به طول تقریبی 900 کیلومتر در بر گرفته است. مرکز استان هرمزگان، بندر عباس است و 13 شهرستان، 38 شهر، 38 بخش و 1277 روستا دارد.