آخرین اخبار
اخبار > عملكرد اقتصادي استان هرمزگان متناسب با اهداف اقتصاد مقاومتي تشريح شد


چاپ
ارسال به دوست شماره خبر:٦٥٨٤

تاریخ:1396/09/14


از سوي مديركل هماهنگي اموراقتصادي استانداري هرمزگان؛
عملكرد اقتصادي استان هرمزگان متناسب با اهداف اقتصاد مقاومتي تشريح شد

مديركل هماهنگي اموراقتصادي استانداري هرمزگان عملكرد اقتصادي استان هرمزگان متناسب با اهداف اقتصاد مقاومتي را تشريح كرد.

 

 

 

 


به گزارش روابط عمومي استانداري هرمزگان، مسعود هنديان با تشريح عملكرد اقتصادي استان هرمزگان متناسب با اهداف اقتصاد مقاومتي، عنوان كرد: دستاوردهاي اقتصادي استان هرمزگان درعرصه هاي مختلف توليدي اعم ازصنعتي، كشاورزي، بازرگاني، خدماتي وعمراني در چهارچوب اهداف اقتصاد مقاومتي درسال جاري رشد شتاباني به خود گرفته و بسترمناسب رونق توليد و اشتغال را در استان بيش از پيش فراهم ساخته است.

وي تصريح كرد: طرح ها  و پروژه هاي متعددي در سطح استان از ابتداي سال جاري تا كنون مورد بهره برداري قرار گرفته است  و طرح هاي بسياري نيز تا پايان سال در استان آماده  افتتاح مي شوند.

هنديان با اشاره به اهم برنامه ها، اقدامات و دستاوردهاي اقتصادي استان از ابتداي سال تاكنون خاطرنشان كرد :ايجاد و تثبيت اشتغال17460 نفر در سال جاري و ثبت نرخ بيكاري 10.8 درصد و به ميزان 0.9 درصد پايين تر از ميانگين نرخ بيكاري كشوري در تابستان سال جاري ، ثبت مبلغ 15.3 میلیون دلار سرمايه گذاري خارجي از ابتداي سال جاري، پرداخت 267 میلیارد و 965 ميليون تومان از محل منابع بانکی در قالب طرح رونق توليد و بازسازي و نوسازي بنگاه های تولیدی به منظور رشد 10 درصدی در تولید و اشتغال کشور به 102 واحد توليدي در استان و كسب رتبه نخست استان از حيث مبالغ پرداختي به منظور بازسازي و نوسازي واحدهاي توليدي در كشور، توليد بيش از5 ميليون تن انواع محصولات صنعتي و معدني از قبيل شمش روي، آلومينيوم، شمش فولادي، قير، سنگ گچ، پودر كربنات و سيمان و كلينكر در 7 ماهه سال جاري ، صدور 53 فقره پروانه بهره برداري صنعتي به ارزش 7836 ميليارد ريال و  188 جواز تأسيس صنعتي با پيش بيني سرمايه گذاري بيش از 100 هزار ميليارد ريال از ابتداي سال جاري تا كنون از مهمترين اين اقدمات بوده است.

مديركل هماهنگي اموراقتصادي استانداري هرمزگان با اشاره به ميزان تحقق  صادرات غیرنفتی استان اظهار داشت: صادرات غيرنفتي استان هرمزگان در سال جاري از مبادي گمركات هرمزگان به ميزان 8 ميليارد و973 ميليون دلار هدف گذاري شده است كه اين هدف گذاري با تحقق 70 درصدي در استان  با صادرات 29.5 میلیون تن کالا به ارزش 6.2 میلیارد دلار از مبادی گمرکات استان در 8 ماهه سال جاری  را نشان مي دهد.

وي درخصوص ميزان تحقق سهم صادرات غيرنفتي از محل محصولات توليدي استان بيان داشت: اين سهم  به ميزان 2 ميليارد دلار بوده است كه تحقق بيش از 72 درصد از هدفگذاري مذكور به ارزش 1 ميليارد و 446 ميليون دلار در 7 ماهه سال جاري را شاهد هستيم.

هنديان در خصوص تحقق درآمد هاي گمركي استان گفت: درآمد هاي گمركي استان با ثبت رقم درآمدي بالغ بر 6634.7 میلیارد تومان و رشد 28 درصدی در 8 ماهه سال جاري نسبت به مدت مشابه سال 95 همراه بوده  است .

مديركل هماهنگي اموراقتصادي استانداري هرمزگان با اشاره به ميزان درآمد هاي استان بيان داشت: در 8 ماهه سال جاري درآمدهاي استاني با ثبت مبلغ 14 هزار و567 ميليارد ريال در مجموع تحقق 90 درصد از پيش بيني درآمدهاي استاني را نشان مي دهد كه اين درآمد ها با رشدي بالغ بر 17.1 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه بوده است.

وي تصريح كرد: ثبت 116 هزار و 500 ميليارد ريال منابع بانكي در 7 ماهه سال جاري در استان با رشد 7 درصدي نسبت به مدت مشابه سال گذشته و 22 هزار و 245 ميليارد ريال مصارف بانكي در اين مدت با رشدي بالغ بر 83 درصد نسبت به 7 ماهه سال 95 از ديگر دستاورد هاي حوزه اقتصادي استان از ابتداي سالجاري تاكنون بوده است.

هنديان درخصوص اولويت هاي حوزه توليد استان اظهار داشت: همگام با برنامه ريزي هاي كلان كشوري درخصوص كنترل شاخص هاي اقتصادي به منظور تحريك تقاضاي داخلي، جهت گيري سياست هاي حمايتي به سوي توليدات صادرات محور از مهمترين اولويت ها در حوزه رونق توليد استان در سال جاري همگام با برنامه ريزي هاي كشوري بوده  است.

مديركل هماهنگي اموراقتصادي استانداري هرمزگان در همين رابطه خاطرنشان كرد : تحقق برنامه ريزي ها در حوزه توليد مستلزم  توجه  به افزايش سهم بخش صادرات استان از توليدات صنعتي، توليدات با فناوري متوسط و توليدات دانش بنيان به منظور گذار از اقتصاد مبتني بر منابع به اقتصاد بهره ور و دانش بنيان از اهميت بالاي برخوردار است.

وي  درخصوص راه هاي بهبود صادرات افزود: تغيير در نوع كالاهاي صادراتي، افزايش پوشش هاي بيمه اي، اصلاح نرخ تسهيلات، كاهش هزينه هاي حمل و نقل، افزايش مشوق هاي صادراتي و توليد كالاهاي چندمرحله اي براساس مزيت رقابتي مي تواند به بهبود وضعيت صادرات منجر گردد.

هنديان گفت:  تحقق اين اهداف منجر به رشد رقابت پذيري توليدات و بهبود شاخص هاي محيط كسب و كار به طور مستمر خواهد گرديد و بستر رشد جذابيت سرمايه گذاري را در استان فراهم مي نمايد.

شماره خبر : ٦٥٨٤
.انتهای پیام


خروج
شماره تماس : 33613221 076
نمــابر : 33610463 076
شماره پیامک : 50002761
آدرس استانداری : رسالت جنوبی - جنب پارک دولت

استان هرمزگان، جنوبی ترین استان ایران، در ساحل خلیج فارس و دریای عمان با جمعيت 1 ميليون 578 هزار و 183 نفر و مساحتی حدود 68 هزار و 476 کیلومتر مربع قرار دارد. این استان از شمال و شمال شرقی با استان کرمان، از شمال غربی و غرب با استان های فارس و بوشهر و از شرق با استان سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان به صورت نواری به طول تقریبی 900 کیلومتر در بر گرفته است. مرکز استان هرمزگان، بندر عباس است و 13 شهرستان، 38 شهر، 38 بخش و 1277 روستا دارد.