آخرین اخبار
اخبار > اجراي آئين‌نامه تجارت ملوانی در معیشت مردم تاثیر مثبت دارد/ميان تجارت سنتي مردم هرمزگان با قاچاق حرفه‌اي بايد تفكيك قائل شد/با قاچاق سازماندهي شده برخورد شديد شود


چاپ
ارسال به دوست شماره خبر:٦٤١٨

تاریخ:1396/08/24


استاندار هرمزگان در کميسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان:
اجراي آئين‌نامه تجارت ملوانی در معیشت مردم تاثیر مثبت دارد/ميان تجارت سنتي مردم هرمزگان با قاچاق حرفه‌اي بايد تفكيك قائل شد/با قاچاق سازماندهي شده برخورد شديد شود

استاندار هرمزگان گفت: اجراي آئين‌نامه فعالیت تجارت ملوانی یا همان ته‌لنجی می تواند در معیشت و زندگی مردم ساحل‌نشين هرمزگان تاثیر مثبت داشته باشد و تمامی دستگاه‌های ذيربط باید دراجرای هرچه سریع‌تر این مصوبه اقدامات لازم را انجام دهند.

 

 

 

 


به گزارش روابط عمومی استانداری هرمزگان، دکتر فریدون همتی در نشست کميسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان هرمزگان، تکریم مردم را یکی از اولویت‌هاي تمامي فعالیت‌ها در هرمزگان دانست و عنوان کرد: مردم هرمزگان بايد بتوانند از ظرفیت دریا و ساحل موجود در اين استان بهره‌مند شوند.

وی اضافه کرد: اشتغال بيشتر مردم ساحل‌نشین هرمزگان از طریق دریاست و چه به صورت صید و صیادی یا تجارت از آن امرار معاش می‌کنند و درست نیست با آنها به دلیل فعالیت سنتی خود از دریا برخورد شود بلکه باید فعالیت‌های آنها را در چارچوب قانون ساماندهی کرد.

استاندار هرمزگان ادامه داد: زمانی که به مردم اعتماد کنیم آنها نیز اعتماد خواهند کرد و این اعتمادسازی به یکی از بزرگترین راه‌های مبارزه با قاچاق تبدیل خواهد شد و این امر نیازمند فرهنگ‌سازی است.

همتي به روند صدور مجوز صید و صیادی در استان هرمزگان اشاره کرد و بيان داشت: این صحیح نیست که مجوز صید و صیادی اين استان از تهران برای افراد غیربومی صادر شود، ما با فعالیت غیربومیان مخالف نیستيم اما باید ابتدا مجوز بومیان و ساحل‌نشینان این استان صادر شود و مازاد آن برای دیگران باشد.

وي تاکید کرد: برای مدیریت مرز آبی استان هرمزگان نیازمند اسکان جمعیت درکنار سواحل هستیم نه اینکه شرایط زندگی مردم منطقه را سخت کنیم که آنها مجبور به کوچ از دیار خود و حاشیه نشین شهرها شوند و این كار عین بی‌تدبیری است.

نماينده عالی دولت در استان هرمزگان افزود: باید زمینه را برای حضور جمعیت در مناطق ساحلی استان فراهم کنیم و این امر تنها با تقویت معیشت مردم ساحل‌نشین با صدور مجوز صید و صیادی و با اجرای فعالیت‌های ملوانی امکان‌پذیر است.

همتی با بیان اینکه باید میان پیله‌وری و قاچاق سازماندهی شده و حرفه ای تفاوت قائل شد، تصريح كرد: نباید با مردمی که برای امرار معاش تجارت سنتی از طریق دریا انجام می‌دهند برخورد کرد بلکه باید با قاچاقچیان حرفه‌ای که به صورت سازماندهی شده اقدام به قاچاق می‌کنند برخورد شدید و بازدارنده داشت.

وی به اجرای قانون ته‌لنجی در هرمزگان اشاره كرد و گفت: فعالیت ملوانی طبق آیین نامه‌ای كه در هیئت دولت تصویب و به استان ابلاغ شده است بايد اجرایی شود و مردم استان هرمزگان و ساحل‌نشینان بتوانند از مزایای ته‌لنجی استفاده کنند.

استاندار هرمزگان خاطرنشان كرد: اجراي آئين‌نامه فعالیت تجارت ملوانی یا همان ته‌لنجی می تواند در معیشت و زندگی مردم ساحل‌نشين هرمزگان تاثیر مثبت داشته باشد و تمامی دستگاه‌های ذيربط باید دراجرای هرچه سریع‌تر این مصوبه اقدامات لازم را انجام دهند.

همتی با بیان اینکه فعالیت ملوانی نیاز به ثبت سفارش ندارد، تصریح کرد: طبق آئين‌نامه فعالیت‌های ملوانی در سال شش بار و تا سقف 10 میلیون تومان معاف از عوارض ومالیات گمرکی است و چنانچه بیش از این مبلغ باشد از مازاد آن حقوق دولت باید گرفته شود.

وي همچنين از كشف بیش از ۵۱۰ میلیارد تومان انواع کالای قاچاق در هرمزگان طي هفت ماه سال جاري خبر داد و اظهار داشت: کشف انواع کالای قاچاق در هرمزگان طي اين مدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲ درصد افزایش داشته است.

نماينده عالی دولت در استان هرمزگان بار ديگر با تاكيد بر اينكه دستگاه‌های متولی مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید با قاچاق‌های سازمان یافته و باند‌ها مبارزه کنند، تصريح كرد: باید فعالیت باند‌های قاچاق با فعالیت‌های سنتی مردم ساحل و جزیره‌نشین تفکیک شود و با تفکیک این مبارزه‌ها از طریق شفاف‌سازی و اجرای مقررات، مردم نیز در امر مبارزه با قاچاق کمک می‌کنند.

شماره خبر : ٦٤١٨
.انتهای پیام


خروج
شماره تماس : 33613221 076
نمــابر : 33610463 076
شماره پیامک : 50002761
آدرس استانداری : رسالت جنوبی - جنب پارک دولت

استان هرمزگان، جنوبی ترین استان ایران، در ساحل خلیج فارس و دریای عمان با جمعيت 1 ميليون 578 هزار و 183 نفر و مساحتی حدود 68 هزار و 476 کیلومتر مربع قرار دارد. این استان از شمال و شمال شرقی با استان کرمان، از شمال غربی و غرب با استان های فارس و بوشهر و از شرق با استان سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان به صورت نواری به طول تقریبی 900 کیلومتر در بر گرفته است. مرکز استان هرمزگان، بندر عباس است و 13 شهرستان، 38 شهر، 38 بخش و 1277 روستا دارد.