آخرین اخبار
اخبار > توسعه شیرین‌سازی آب دریا جهت تامین آب شرب از استراتژي‌های مهم در هرمزگان است


چاپ
ارسال به دوست شماره خبر:٦٣٨٠

تاریخ:1396/08/20


دکتر همتی در شورای حفاظت از منابع آب استان:
توسعه شیرین‌سازی آب دریا جهت تامین آب شرب از استراتژي‌های مهم در هرمزگان است

استاندار هرمزگان توسعه شیرین‌سازی آب دریا جهت تامین آب شرب را از استراتژي‌های مهم در هرمزگان برشمرد و گفت: با این اقدام می‌توان آب سدها، روان آب‌ها، آب‌های فصلی و چشمه‌ها را جهت تغذیه دشت‌ها و منابع زیرزمینی حفظ و بخشی از آن را برای کشاورزی مورد استفاده قرار داد.

 

 

 

 


به گزارش روابط عمومی استانداری هرمزگان، دکتر فریدون همتی در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان هرمزگان با تاکید بر لزوم افزایش آبياري قطره‌ای در اراضي زیرکشت کشاورزی جهت صرفه جویی در مصرف آب، عنوان کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان باید در این خصوص نظارت لازم را داشته باشد تا سطح زیرکشت با اجرای طرح آبياري قطره‌ای افزایش پيدا نكند و صرفه جويي لازم در مصرف آب صورت گيرد.

وی ادامه داد: هدف از اجرای چنین طرح هایی صرفه جویی و حفظ تعادل منابع آب و جلوگیری از نابود شدن دشت‌ها و منابع آب زیرزمینی است و بر این اساس نیاز است نظارت دقیقی صورت گیرد تا آب در بخش کشاورزی هدر نرود.

استاندار هرمزگان توسعه شیرین‌سازی آب دریا جهت تامین آب شرب را از استراتژي‌های مهم در هرمزگان برشمرد و بیان داشت: با این اقدام می‌توان آب سدها، روان آب‌ها، آب‌های فصلی و چشمه‌ها را جهت تغذیه دشت‌ها و منابع زیرزمینی حفظ و بخشی از آن را برای کشاورزی مورد استفاده قرار داد.

همتی تصریح کرد: برای ساخت آب‌شیرین‌کن‌ها در سواحل خلیج فارس و دریای عمان نیاز است مکان‌یابی مناسبی صورت گیرد تا همه آنها در یک منطقه تجمیع نشوند و شاهد آلودگي زیست محیطی نباشیم و این امر نیز به عنوان یک سیاست کلان مورد توجه قرار گیرد.

وی بر ضرورت اطلاع‌رسانی مناسب در رسانه‌ها و به خصوص صداوسیما در خصوص وضعيت آب تاکید کرد و اظهار داشت: نیاز است برنامه‌هایی با حضور نمایندگان تشکل‌های صنفی کشاورزی برای آگاهي بخشی در خصوص ضرورت استفاده از الگوهای نوین کشت و صرفه جویی در مصرف آب در صداوسیمای استان تولید و پخش شود.

استاندار هرمزگان خاطرنشان كرد: مردم بايد با واقعيت‌هاي موجود در زمينه كمبود منابع آب بيشتر آگاه شوند تا شرايطي فراهم شود كه از ظرفيت عظيم مشاركت مردمي جهت رفع تهديد كم‌آبي بهره ببريم.

همتي با اشاره به برخي از مصوبات اين نشست، عنوان كرد: براساس تصميمات اتخاذ شده تا پايان خرداد سال 97 نزديك به 800 كنتور هوشمند در دشت ميناب نصب خواهد شد كه براي اين كار اعتباري بالغ بر سه ميليارد و 500 ميليون تومان در نظر گرفته شده و تخصيص يافته است.

وي همچنين از آماده‌سازي 500 هكتار از اراضي پايين دست، دشت شميل جهت راه اندازي گلخانه‌هاي كشاورزي خبر داد و افزود: در اين اراضي توليد محصولات كشاورزي صادرات محور با صرفه جويي در مصرف آب در دستور كار خواهد بود.

استاندار هرمزگان با تاكيد بر اينكه نبايد تنها منتظر اعتبارات دولتي بمانيم، ادامه داد: نياز است در مباحثي همچون توسعه آبخيزداري، حفاظت از آب و طبيعت برنامه‌هاي جديد عملياتي تعريف و از مشاركت مردم و خيرين در اجراي آنها بهره برد.

شماره خبر : ٦٣٨٠
.انتهای پیام


خروج
شماره تماس : 33613221 076
نمــابر : 33610463 076
شماره پیامک : 50002761
آدرس استانداری : رسالت جنوبی - جنب پارک دولت

استان هرمزگان، جنوبی ترین استان ایران، در ساحل خلیج فارس و دریای عمان با جمعيت 1 ميليون 578 هزار و 183 نفر و مساحتی حدود 68 هزار و 476 کیلومتر مربع قرار دارد. این استان از شمال و شمال شرقی با استان کرمان، از شمال غربی و غرب با استان های فارس و بوشهر و از شرق با استان سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان به صورت نواری به طول تقریبی 900 کیلومتر در بر گرفته است. مرکز استان هرمزگان، بندر عباس است و 13 شهرستان، 38 شهر، 38 بخش و 1277 روستا دارد.