دوشنبه ٠٣ تير ١٣٩٨
آخرین اخبار
اخبار > استفاده از تجربه ها و عبرت آموزی از اتفاقات مانع خسارت و صرف هزینه های گزاف می شود


چاپ
ارسال به دوست شماره خبر:١١٢٦٥

تاریخ:1397/08/13


يادداشت مشاور عالی استاندار هرمزگان؛
استفاده از تجربه ها و عبرت آموزی از اتفاقات مانع خسارت و صرف هزینه های گزاف می شود

مشاور عالی و رئيس گروه مشاوران استاندار هرمزگان در يادداشتی استفاده و بهره گیری از تجربه ها و عبرت آموزی از اتفاقات و تحلیل نتایج و یافته های حوادث و رویدادهای مختلف را ضرورتی دانست که مانع خسارت و صرف هزینه های گزاف می شود.

 

 

 

 


محمدباقر كشفی در اين يادداشت چنين آورده است:

عدم کسب تجربه و بی توجهی به نتایج بعضی پیش آمدها و عبرت نگرفتن از حوادث و اتفاقات مختلفی که برای ما و دیگران پیش می آید، از جمله مشکلاتی است که در جامعه ما وجود دارد.

متاسفانه به نظر می رسد که ما به استفاده از تجارب قبلی خود و دیگران عادت نداریم و باید برای هر کاری حتما پروسه آزمون و خطا را طی کنیم و هزینه و خسارات گزاف این بی توجهی را بپردازیم.

با وجود اتفاقات متعددی که در موقعیت ها و ایام مختلف برای ما پیش می آید، اما قائل به این نیستیم که از تجربه دیگران در چنین موقعیت هایی استفاده کنیم و یا از اتفاقاتی که در گذشته برای خود ما به وقوع پیوسته، عبرت بگیریم.

در حالی که در حوادث و اتفاقات مختلف، هزینه های مادی و معنوی بسیاری را متحمل می شویم تا متوجه شویم که چگونه با آنها مواجه شویم، اما پس از این حوادث و اتفاقات، تجربه ای که خودمان به دست آورده ایم را نیز فراموش می کنیم و در اتفاقات بعدی از آن تجارب استفاده نمی کنیم تا تمهیدات مناسبی را بیندیشیم.

این عدم بهره گیری از تجارب و عبرت نگرفتن از اتفاقات، در حوادث مختلفی همچون سیل، زلزله، آتش سوزی، تصادفات، سقوط هواپیما و ... قابل مشاهده است که با وجود اینکه هزینه های مادی و معنوی گزافی در هرکدام از این حوادث صرف می شوند اما تجربه های حاصل از آن را در اتفاقات بعدی به کار نمی گیریم.

هر زمان که حادثه ای برای ما پیش می آید، کمیته های مختلفی تشکیل می شوند و پس از چند روز در می یابیم که چگونه باید آن حادثه را مدیریت کنیم، اما این راهکارها و تجارب ارزشمند در حافظه ما باقی نمی ماند و در حوادث بعدی دوباره هزینه هایی را متحمل می شویم تا برای مدیریت آنها، تصمیم گیری نماییم.

با استفاده از تجارب و عبرت گرفتن از حوادث و اتفاقات، می توان هزینه ها و خسارات ناشی از آنها را تا حد بسیار زیادی کاهش داد و در مدیریت این بحران ها به شکل مناسبی عمل کرد که این امر باید به عنوان یک اولویت مهم، سرلوحه کار مدیران قرار گیرد.

شماره خبر : ١١٢٦٥
.انتهای پیام


خروج
کانال ارتباطی

شماره تماس : 33613221 076
نمــابر : 33610463 076
شماره پیامک : 50002761
آدرس استانداری : رسالت جنوبی - جنب پارک دولت

استان هرمزگان

استان هرمزگان، جنوبی ترین استان ایران، در ساحل خلیج فارس و دریای عمان با جمعيت 1 ميليون 578 هزار و 183 نفر و مساحتی حدود 68 هزار و 476 کیلومتر مربع قرار دارد. این استان از شمال و شمال شرقی با استان کرمان، از شمال غربی و غرب با استان های فارس و بوشهر و از شرق با استان سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان به صورت نواری به طول تقریبی 900 کیلومتر در بر گرفته است. مرکز استان هرمزگان، بندر عباس است و 13 شهرستان، 38 شهر، 38 بخش و 1277 روستا دارد.