آخرین اخبار
اخبار > تصویری شایسته و لایق از فرهنگ و تمدن هرمزگان در رسانه ها انعکاس یابد


چاپ
ارسال به دوست شماره خبر:١١٠٤٦

تاریخ:1397/07/30


يادداشت مشاور عالی استاندار هرمزگان؛
تصویری شایسته و لایق از فرهنگ و تمدن هرمزگان در رسانه ها انعکاس یابد

مشاور عالی و رئيس گروه مشاوران استاندار هرمزگان در يادداشتی به زیان های انعکاس بیش از حد اخبار منفی برای هرمزگان اشاره نمود و خواستار انعکاس تصویری شایسته و لایق از فرهنگ و تمدن هرمزگان در رسانه ها شد.

 

 

 

 


محمدباقر كشفی در اين يادداشت چنين آورده است:

سیمایی که از هرمزگان و مردم این استان به سایر هموطنان ارائه می شود، باید شایسته و لایق فرهنگ و تمدن این استان و مردم آن باشد، اما به دلایلی در اکثر مواقع برخلاف این موضوع عمل شده و چهره ای که از هرمزگان به ویژه از طریق رسانه ها معرفی می شود، سیمای حقیقی، درست و متناسب با فرهنگ این استان نیست.

زمانی که همواره از هرمزگان نکات و رخدادهای منفی، تخلفات، جرم، دستگیری، قاچاق و انواع سیاه نمایی در صدر اخبار قرار گیرد، تاثیر بسیار منفی بر افکار عمومی خواهد داشت و تصویر منصفانه ای از هرمزگان ارائه نخواهد شد.

متاسفانه شاهد هستیم که عمدتا خبرهای منفی و نامناسب از هرمزگان در رسانه ها به شکل برجسته منعکس می گردد که دور از واقعیت های اصلی این استان است و ظلم و جفا در حق مردم هرمزگان محسوب می شود.

انعکاس مداوم چنین اخباری تاثیرات بسیار بدی به همراه دارد و موجب یاس، ناامیدی، احساس خودکم بینی، دلزدگی و سرخوردگی در مردم می شود. همواره بیان اخبار منفی به رفع و حل آن معضل کمکی نمی کند، بلکه تاثیرات سوء آن در افکار عمومی ماندگار خواهد بود.

برای اینکه روحیه امید، نشاط، احساس سربلندی، خودباوری، به خود بالیدن و افتخار به فرهنگ را در میان مردم ایجاد نماییم، نیاز است که در انعکاس اخبار بر روی رخدادهای غرور آفرین و مجموعه مسائلی که حاکی از فرهنگ غنی، توانمندی و برخورداری های مختلف، تلاش های مثبت و فعالیت هایی که در راستای عمران و آبادانی و پیشرفت و توسعه استان وجود دارد، تمرکز شود و بیشتر چنین خبرهایی از هرمزگان برجسته شود.

دیگر نقاط کشور و یا سایر نقاط دنیا عاری از مسائل منفی و رویدادهای تاسف آور نیست اما آنها به این شکل که در هرمزگان دیده می شود، برجسته نمی شوند.

برخی استان ها به دلایل مختلف از جمله مرزی بودن از ظرفیت ها و فرصت هایی خاص برخوردارند و در کنار آن تهدیدات، مشکلات و عقب ماندگی هایی نیز دارند که ممکن است متفاوت و یا بیشتر از سایر نقاط باشند اما نباید به تنهایی این مشکلات را دید چون خروجی آن ظلم به استعدادها، دارایی ها و فرهنگ آن استان است.

برجسته شدن اخبار منفی از هرمزگان، زیان های مختلفی برای این استان به همراه دارد که از جمله آن می توان به کاهش رغبت گردشگران برای سفر به استان و عدم اعتماد و اطمینان سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در استان اشاره نمود که موجب خواهد شد تا ظرفیت های استان مهجور بمانند.

لازم است تا فعالان عرصه های مختلف به ویژه رسانه ها رویکرد، نوع نگاه و زاویه دید خود را در انعکاس مسائل و اخبار هرمزگان تغییر دهند و تلاش کنند تا چهره مناسب و مثبت این استان معرفی شود.

شماره خبر : ١١٠٤٦
.انتهای پیام


خروج
شماره تماس : 33613221 076
نمــابر : 33610463 076
شماره پیامک : 50002761
آدرس استانداری : رسالت جنوبی - جنب پارک دولت

استان هرمزگان، جنوبی ترین استان ایران، در ساحل خلیج فارس و دریای عمان با جمعيت 1 ميليون 578 هزار و 183 نفر و مساحتی حدود 68 هزار و 476 کیلومتر مربع قرار دارد. این استان از شمال و شمال شرقی با استان کرمان، از شمال غربی و غرب با استان های فارس و بوشهر و از شرق با استان سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان به صورت نواری به طول تقریبی 900 کیلومتر در بر گرفته است. مرکز استان هرمزگان، بندر عباس است و 13 شهرستان، 38 شهر، 38 بخش و 1277 روستا دارد.