آخرین اخبار
اخبار > تقویت فرهنگ عمومی راهکاری ضروری برای برون رفت از مشکلات امروز جامعه است


چاپ
ارسال به دوست شماره خبر:١١٠٠٣

تاریخ:1397/07/28


يادداشت مشاور عالی استاندار هرمزگان؛
تقویت فرهنگ عمومی راهکاری ضروری برای برون رفت از مشکلات امروز جامعه است

مشاور عالی و رئيس گروه مشاوران استاندار هرمزگان در يادداشتی دلیل و ریشه بروز بخشی از مشکلات امروز جامعه را بررسی و راهکار برون رفت از آنها را مورد اشاره قرار داد.

 

 

 

 


محمدباقر كشفی در اين يادداشت چنين آورده است:

مجموعه شرایط اقتصادی و فرهنگی، وضعیت اجتماعی امروز را به جایی رسانده که شاهد رفتارهایی مغایر با آموزه های اعتقادی، باورهای دینی و فرهنگ ملی کشورمان هستیم.

دوری از انصاف و مروت، بی رحمی نسبت به یکدیگر، طمع و بی قیدی به اصول و ارزش های اجتماعی در میان بخش وسیعی از جامعه امروز ما مشاهده می شود.

کم فروشی، گرانفروشی، احتکار، فاصله گرفتن از صفات نیک اخلاقی، عدم احساس مسئولیت و بی توجهی نسبت به شرایط و وضعیت فعلی جامعه از جمله ناهنجاری هایی است که امروز شاهد گسترش آن هستیم، به طوری که عده ای صرفا به منافع شخصی خود می اندیشند و فارغ از مشکلات دیگران فقط خود را می بینند و مصالح و منافع خود را بر هر چیز دیگر مقدم می دانند.

این وضعیت حاکی از کاهش احساس مسئولیت است که درک شرایط و همدلی را تضعیف نموده و همین رفتارها باعث بروز مشکلات بسیاری در جامعه است.

متاسفانه امروز اخلاق، انصاف، مروت، جوانمردی، توجه به دیگران و کمک کردن، با فرهنگ ضعیفی در جامعه مواجه است و ضعف فرهنگی به خصوص فرهنگ عمومی در رفتار آحاد مردم احساس می شود و می توان این ضعف را در مواجهه مردم با پدیده ها، رخدادها و پیشامدهای مختلف ملاحظه نمود.

عدم پایبندی به اخلاق نیکو و حسنه در اندیشه، ذهن، زبان، رفتار و عمل قابل مشاهده می باشد و با این وضعیت اجتماع دچار مشکلات بسیاری شده است.

اگر بخواهیم تغییر جدی در راستای بهبود وضعیت جامعه رخ دهد، باید بیش از پیش به موضوع فرهنگ به ویژه فرهنگ عمومی بپردازیم و برای آن وقت بگذاریم و روی آن سرمایه گذاری کنیم.

فرهنگ موضوعی کاملا زیرساختی و زیربنایی است اما به قدری درگیر مسائل مختلف شده ایم که از این موضوع مهم غفلت کرده ایم.

باید به مقوله فرهنگ سازی در خانه و خانواده و محیط بیرونی و همچنین فضای رسانه ای و اجتماعی توجه بیشتری داشت و به طور ویژه در این حوزه کار کرد.

شماره خبر : ١١٠٠٣
.انتهای پیام


خروج
شماره تماس : 33613221 076
نمــابر : 33610463 076
شماره پیامک : 50002761
آدرس استانداری : رسالت جنوبی - جنب پارک دولت

استان هرمزگان، جنوبی ترین استان ایران، در ساحل خلیج فارس و دریای عمان با جمعيت 1 ميليون 578 هزار و 183 نفر و مساحتی حدود 68 هزار و 476 کیلومتر مربع قرار دارد. این استان از شمال و شمال شرقی با استان کرمان، از شمال غربی و غرب با استان های فارس و بوشهر و از شرق با استان سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان به صورت نواری به طول تقریبی 900 کیلومتر در بر گرفته است. مرکز استان هرمزگان، بندر عباس است و 13 شهرستان، 38 شهر، 38 بخش و 1277 روستا دارد.