آخرین اخبار
اخبار > فضيلت هاي فراموش شده را احياء و از گناهان جاري دوري كنيم


چاپ
ارسال به دوست شماره خبر:١٠٢٨٥

تاریخ:1397/06/17


يادداشت مشاور عالي استاندار هرمزگان؛
فضيلت هاي فراموش شده را احياء و از گناهان جاري دوري كنيم

مشاور عالي و رئيس گروه مشاوران استاندار هرمزگان در يادداشتي به تشريح فضيلت ها و ثواب هاي فراموش شده و گناهان جاري در زندگي فردي، خانوادگي و اجتماعي پرداخت.

 

 

 

 


محمدباقر كشفي در اين يادداشت آورده است:

اگر رفتارهاي روزمره خود را مورد بررسي قرار دهيم، متوجه خواهيم شد كه امروزه معصيت ها و گناهاني در زندگي ما نهادينه شده است و در حالي كه ما به لحاظ تئوري اين اعمال را بد، ناپسند و گناه مي دانيم اما در رفتار، عمل و صحنه زندگي ما اين اعمال به وفور ديده مي شوند كه به نوعي مي توان گفت آنها را به عنوان يك گناه و معصيت فراموش كرده ايم.

براي نام بردن از اين رذائل اخلاقي مي توان به حسادت، بخل، تنگ نظري، غيبت، تهمت، بدگويي، بددهني، سوءظن و صفحه بلند بالايي از ديگر گناهان اشاره نمود كه هرچند آنها را از جهت شرعي، عقلي، تربيتي و اخلاقي تقبيح مي كنيم اما گناهاني جاري در زندگي ما هستند.

متاسفانه ما نسبت به وخامت و اثرات نامناسب اين گناهان در زندگي فردي، خانوادگي و اجتماعي خود غافليم و بايد توجه داشته باشيم كه اين معصيت ها عوارض بسيار بدي در صحنه هاي مختلف زندگي ما داشته و دارند.

ما گناه و معصيت را صرفا در يكسري اعمال و رفتار خاص، محدود و خلاصه كرده ايم و از اين غافل هستيم كه اگر نسبت به ساير گناهان بي توجه باشيم، اين معصيت ها مي توانند تار و پود فكر و روان ما را مسموم نمايند و تاثيرات منفي بسيار بدي را در زندگي ما به دنبال داشته باشند.

از سوي ديگر فضيلت ها و ثواب هاي بسياري نيز وجود دارد كه از آنها غافليم و در عمل كمتر چنين رفتارهاي خوبي را از خود نشان مي دهيم. متاسفانه ثواب ها را نيز در دايره خاصي محدود نموده ايم و بسياري از فضيلت ها در رفتار ما ديده نمي شود.

از جمله اين فضيلت ها و ثواب ها مي توان به خيرخواهي، كمك به يكديگر، خوش بيني، رفتار محترمانه و مهربانانه و خوشرويي اشاره كرد كه فضيلت هايي فراموش شده در جامعه هستند و در رفتارهاي فردي، اجتماعي و خانوادگي ما كمتر ظهور و بروز پيدا مي كنند.

متاسفانه به دلايل مختلف در فضاي تربيتي و فرهنگي خود در ترويج ثواب ها به شكل گزينشي عمل كرده ايم در حالي كه در مسير رسيدن به كمال بايد به همه اعمال خوب به اندازه ارزش آنها توجه داشته باشيم.

براي احياي ثواب هاي فراموش شده در جامعه بايد تلاش كنيم كه دلي را نشكنيم، قلب ها را شاد كنيم، دستي را بگيريم، زبان ما به خير بچرخد و براي كسي بدي نخواهيم كه چنين فضيلت هايي در فرهنگ ديني، مذهبي و ملي ما به وفور مطرح و بيان شده اند و در احاديث، روايات و سيره حضرات معصومين(ع) كاملا متجلي هستند.

انتخاب گزينشي اعمال ثواب موجب شده تا در اين زمينه ناقص عمل كنيم و اگر هوشمندانه در اين زمينه تامل داشته باشيم متوجه خواهيم شد كه ثواب هاي بسياري وجود دارد كه ما آنها را از دست مي دهيم و منشا آن نيز غفلت و كم توجهي در تعليم و تربيت و فضاي عمومي جامعه است. براي بهره مندي بيشتر از آنها بايد دقت، تمركز و توجه بيشتري بر روي اين فضائل داشته باشيم.

تشويق مردم به سمت اين فضيلت ها و اعمال ثواب و تلاش براي دوري از گناهان و معصيت ها، مصداق بازر امر به معروف و نهي از منكر است كه براي رشد در زندگي بايد به آنها در رفتار خود توجه بيشتري نمائيم.

اگر فضيلت ها و ثواب ها در زندگي ما بروز پيدا نكنند به مانند داروهايي خواهند بود كه پزشك براي ما تجويز نموده و ما تنها صفحه روي آن دارو را مي خوانيم اما آن دارو را مصرف نمي كنيم و در عين حال انتظار شفا يافتن نيز داريم.

ما بايد تلاش كنيم كه عامل نيكي و خير باشيم و از بدي و پلشتي نيز در عمل پرهيز داشته باشيم.

شماره خبر : ١٠٢٨٥
.انتهای پیام


خروج
شماره تماس : 33613221 076
نمــابر : 33610463 076
شماره پیامک : 50002761
آدرس استانداری : رسالت جنوبی - جنب پارک دولت

استان هرمزگان، جنوبی ترین استان ایران، در ساحل خلیج فارس و دریای عمان با جمعيت 1 ميليون 578 هزار و 183 نفر و مساحتی حدود 68 هزار و 476 کیلومتر مربع قرار دارد. این استان از شمال و شمال شرقی با استان کرمان، از شمال غربی و غرب با استان های فارس و بوشهر و از شرق با استان سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان به صورت نواری به طول تقریبی 900 کیلومتر در بر گرفته است. مرکز استان هرمزگان، بندر عباس است و 13 شهرستان، 38 شهر، 38 بخش و 1277 روستا دارد.